• 2. oldal
  • 3. oldal

  • Lépésről lépésre



    Megpróbálom felidézni a munkafolyamatot ahogy a szerkezet kialakult es muködőképessé vált, hátha érdekel valakit...

    Az első lépés a központi betonoszlop elkészítse volt ami cca 130-140cm magas es 40 cm szélles. Én kb. 1 m mély alapot csináltam neki és szerintem annyi kell is. Lényegében ez az 1 fix pont amivel az egéssz szerkezet le van erősítve a talajhoz.Ezután a nagyméretű csapágy felerősítése következett ez úgy oldottam meg, hogy még a beton beöntése előtt elkészítettem a csavarokat, felhegesztettem egy stabil vas alapra amit beotnozáskor belehelyeztem a betonba úgy, hogy csak a 10-es csavarok áljanak ki belőle.

    (1.ábra)


    Ezután ráerősítettem a csapágyra 1 1,5m hosszú csövet mert 3 m átmérőjű kört akartam rajzolni a földre. Mivel a csapágy 1,4m magasan volt ezért a csőhőz hegesztenem kellett 1 1,4m hosszú csövet függőlegesen, ugy hogy a vége kaparja a földet.

    (2.ábra)


    Ezzel a rögtönzött körzővel rajzoltam 1 kört ezután a vízszintes csövet megtoldottam 30 cm-rel és rajzoltam 1 másik kört. Ezeket a köröket kijelöltem mésszel és kiástam kb 30-40 cm mélyen.(!!! ha most csinálnám mélyebbre ásnék féllek, hogy a fagy meg ne rongálja a betont!!!) Következő lépésként lerövidítettem a körző vízszintes csövét 15 centivel igy a körző hegye a 30 cm-es betonsáv közepére mutatott. Ezután betonkeverés következett és a friss betonba 25cm-enként beleraktam a körző segítségével 12mm-átmérőjű 40cm hosszú betonacél rudakat. Kis pihenés után (kb 1hét) slagvízmérték segítségével bejelöltem a kiálló betonacélon a vízszintet és levágtam a fölösleges részt. A vízszintet úgy jelöltem, hogy a kiálló rész legyen 6-7cm magas, hogy az esetleges fű, hó ne zavarja a kerekek gördülését. Ezekre a lábakra lett ráhegesztve a laposvas éllével.

    (3.ábra)


    Az oldalsó kitámasztásokat utólag hegesztettem fel amikor áttértem a lánc meghajtásra mert oldalirányba meglehetősen labilis volt. A laposvasat nem kell előzőleg meghajlítani elég elkezdeni hegeszteni az 1-ik végétől kezdve és menni egyenként minden lábra ráhegeszteni az enyhe körívet adja magától. Ezzel meg is lennénk az álló résszel az ősszes többi már mozog. Következő lépésként a lábakat és a lábak végén lévő görgőket készítettem el

    (4.ábra)




    A görgők lényegében 6/4-es horgonzozott csövek levágva 7-8 cm hosszúra és belé helyeztem 2 darab zártcsapágyat amik a csovek végeinél helyezkednek el. A tengelyt 12mm-es csavar alakítja és a csapágyak anyákkal vannak a kívánt helyre beállítva. Minden eggyes lábra 2 görgöt tettem a jobb súlyelosztás végett. Összekötöttem a lábakat egymással és a központban lévő csapággyal.Ezzel lenyegében elkészült az alsó konstrukció amelyik csak forogni tud erre jön a tükröket tartó rész (hivjuk ezt tányérnak), amelynek már vertikálissan is kell tudnia mozogni. Ezt a részét azhiszem jól lehet látni a képeken ezzel nem fogok sokat foglalkozni. Még mielőtt a tányért elkészítettem volna megcsináltam a tükrök keretét

    (5.ábra)


    3 oldalról 10 nn-eres U profil a negyedik oldal nyitott inént van becsúsztatva a tükör. A 4 sarkára kapott 4 fület 9mm-es lyukkal (azert 9mm mert 8mm-eres menettel fogattam fel ill. állítottam be a tükröket és a megfelelő szög beállításakor szükség van 1 kis szabad mozgásra). A tányér tartóelemeit úgy hegesztettem, hogy kompatibilisek legyenek a tükör keretén lévő fülekkel.

  • 2. oldal
  • 3. oldal
  •